Téma:
RETRO o cestování vlaky Družby do SSSR   (3 Příspěvků)
pd - 27. 12. 2011 18:32
Maglajz bych ani neřekl, jen to mají jinak. Hlavně u nich moc nepoužívají písmenné označení, tak jak je známé ve zbytku Evropy. Mají pouze číselné značení, jenž je vysvětlené zde: [www.vagonweb.cz]

V pomůckách řazení jsou vozy sice označené písmeny, ale to je spíš kategorie vozu, není to tak podrobné jako u nás. Tak např. vozy typu "kupé" jsou značeny jako K, kupé "ljux" SV, "plackarty" PL, jídelní VR (vagon restoran), zavazadlové B (bagažnyj) atd. Jsou i kombinace jako KI (kupé s oddílem pro invalidy), ale třeba KB není napůl hytlák, ale napůl bufet. Tohle všechno byly "stodoly", ric-ové lůžka značí jako R-12 (WLABm) nebo R-2 (WLBm). Toto označení ale nikdy není uvedeno přímo na vozech.

Občas se dá také setkat s továrním značením vozů, to ale taky nemusí být uvedeno na vozech a ani v něm není nějaký "železniční" systém. Najnevýš tam může být systém v rámci daného výrobce. Např. vagónka v Ammendorfu označovala vozy jako typ K/k, D/k, K/kr, D/rkiv a tak podobně, vozy z Tveru jsou označeny jako typ 61-4179, 61-4194 atd..

No a v tom videu byly na dobových záběrech převážně vozy kategorie kupé (čtyři lůžka v kupé), popřípadě WLAB RIC (v kupé tři lůžka nad sebou). Sem tam nějaký jídelní a krátce se tam mihly i plackarty.Upraveno 1krát. Naposledy upravil pd (27. 12. 2011 18:33).
jagg - 26. 12. 2011 21:00
Docela dost by mě zajímaly jednotlivé typy ukazovaných vozů, hlavně SŽD, chtěl bych si udělat soupravu v simulátoru a rusáci mají v tom označování hrozný maglajz.
pd - 26. 12. 2011 19:44
Zajímavý dokument z ČT24 - [www.youtube.com]

www.vagonweb.cz

This forum powered by Phorum.