Uživatel: Přihlásit se Vytvořit nový profil
Akce: Nové téma Náhled pro tisk RSS Nové příspěvky
Vyhledat
Navigace: Hlavní stránka >> Diskuze o železnici >> Osobní vozy
Téma:
Vandalismus ve vlaku Hron 1985 (Proč?)   (11 Příspěvků)
Bautzen - 17. 03. 2012 22:37
Na vlaky.net som našiel komentár od rušňovodiča, ktorý Hron viezol z Martina do Bystrice...

"...Ja som ten Hron viezol ako rusnovodic z Martina do Zvolena,spominam si ,ze strasne meskal lebo v Ziline odstavovali nejake poskodene, respektivne znicene vagony. Z Martina sme mali asi 7 voznov. cesta prebiehala bez problemov, skoro s kazdeho okna viala zastava Sparty. Ked som vchadzal do B.Bystrici takpo obydvoch stranachstali policajti a osozaci´+psi bolo ich tam strasne vela.Tolko moj zazitok"
Anonymní uživatel - 23. 02. 2012 02:52
Tohle by se mohlo hodit:

[www.hooligans.cz]
Anonymní uživatel - 10. 02. 2012 21:01
Re:Jirka_p - Áno, veď bývam kúsok od ŽOS Vrútky, ale myslel som taký zachovalejší kus na nostalgické jazdy, ako má napr. Výhrevňa Vrútky lôžkový WLAB z WEB Wagonbau Görlitz.
Jirka_p - 06. 02. 2012 09:34
Tangram: jedno maďarské B stojí v ŽOS Vrútky, jde vidět i z vlaku. O jiných nevím.
Ten zdemolovaný vůz po natáčení byl vystaven v Brně na Výstavišti při příležitosti oslav 150 let železnice. To si ale vybavuju dost matně, byl jsem tehdy malý. Víc podrobností po mě nechtějte.
Anonymní uživatel - 05. 02. 2012 14:41
BTW: neviete, či sa v Čechách alebo na Slovensku zachoval takýto rychlíkový maďarský vozeň? Viem len o dvojstupačkových dederónoch a maďarských Bh. U MÁV-START sú ešte tuším podobné vozne stále v prevádzke.
Anonymní uživatel - 05. 02. 2012 14:37
Vo filme z r.1987 sa pravdepodobne obetoval "len" jeden vagón. Pokiaľ si hmlisto spomínam, čosi o tom bolo aj v časopise Kino, ktorý vtedy otec odoberal - reportáž s filmovým štábom na čele s režisérom Karlom Smytzekom, ktorá zanamenala postupnú demoláciu obetovaného vozňa. Film som už dávnejšie nevidel, ale pamätám si že sa jednalo o oddielovú dvojku z maďarskej vagónky RABA v Györi. Týchto vozňov bolo asi vždy menej ako ich východonemeckých zelenokoženkových rovesníkov z WEB Wagonbau Bautzen, a boli aj u vtedajších ŽSR a ČD skôr zrušené (ešte pred veľkopriestorovými maďarskými Bh). Ešte som si všimol taký rušivý detail - na chodbičke boli namiesto pôvodných vlakových svietidiel vo filme použité klasické neónové svietidlá myslím že z Elektrosvitu Nové Zámky, aké sa používali v elektoinštaláciach budov. Možno to bola len improvizácia filmového štábu, ak bol použitý nejaký vozeň už navrhnutý na zrušenie a slúžil ako zdroj náhradných dielov, a teda na chodbe už nemal lampy.
Cumrik - 04. 02. 2012 21:28
Zdravím,

moj bratranec kedysi pracoval u OSOŽ (Ozbrojený sbor ochrany źeleníc - akási železničná polícia), zhodou okolností v BB. Od neho viem,že vo filme je zadržanie filmované na žel. stanici v Banskej Bystrici kde sa aj v skutočnosti udialo. Zdemolovaných bolo skutočne viac vagónov, ale tie najhoršie boli 3 a tak ako aj vo filme tak v skutočnosti sprievodkyňa vagóny zamykala. Skutočnosťou je vyhadzovanie posuvných dverí z okien vlaku, tie sa neskoršie naozaj našli. To zadržanie chuligánov až v Banskej Bytrici sa údajne udialo preto, že až ráno v Bystrici bola bezpečnosŤ schopná dať dohromady taký počet ľudí včetne spomínaných osožákov,a tiež posily zo Zvolena ktorý boli schopný takúto bandu spacifikovať. Ešte v noci vraj v Ostrave chceli vlak odstaviť ale nenašiel sa nikto kto by si bol ochotný na seba túto zodpovenosť vziať. A keď zistili, že vlaku je min. 200 rozvášnených "fanúšikov" - nechali radšej vlak pokračovať. (Do Zvolena kde bola konečna stanica stejne vlak nakoniec nedošiel
kraken - 04. 02. 2012 20:35
Mohli by natočit něco i z ústecké trolejbusové linky 57 Staré Předlice - Mojžíř...
Anonymní uživatel - 27. 01. 2012 19:21
Díky moc, já jen snažím dát dohromady co nejvíc fakt. Děkuju za odkazy na informace o filmu, všechny jsem četla. Dík za příspěvek.
pd - 27. 01. 2012 18:55
Protože je to "jen" film, nikoliv dokument, tak je jasné, že některé situace byly upraveny, není to úplně přesná rekonstrukce. Třeba postavy jsou smyšlené, nezobrazují osudy konkrétních lidí, ale byly namíchané, aby tak zhruba odpovídaly skutečnosti (povahou, rodinným zázemím a pod.). Každopádně je to ale film o skutečné události.

Jestli v reálu zdemolovali 8 vagónů, tak proč by i filmaři měli zničit 8 vagónů? V pohodě se to dá natočit v jednom. I když mám dojem, že se děj střídavě odehrává ve dvou různých vozech (ale to určitě nebyl tvůrčí záměr). To zadržení fanoušků jsem z filmu pochopil, že bylo v Banské Bystrici.

Jinak informace o filmu jsou např. zde:
[instinkt.tyden.cz]
[www.volny.cz]
[www.csfd.cz]

Jistou zajímavostí je i to, že scénář napsal pozdější ministr vnitra..
Anonymní uživatel - 26. 01. 2012 22:59
Dobrý den,

chystám se k napsání recenze na film Proč?, který běžel před pár dny v TV. Předem chci poděkovat všem na tomto fóru, protože jediná uchopitelná zmínka o vlaku Hron, je na Vašem webu. Ráda bych se zde zeptala, zda si někdo přesněji nevybavuje, jak to bylo při cestě fanoušků Sparty do Bánské, na internetu jsem narazila jen na video od soudu s odsouzenými a v archivu RP jen na krátkou zprávu o vandalismu. Bohužel nejsem schopná posoudit popisovanou situaci, v dostupných informacích dochází k mnoha nesrovnalostem.

1) tisková zpráva tvrdí, že fanoušky zadržela policie na nádraží v Bystrici, film tuším zobrazuje zadržení fanoušků až na konečné opačným směrem, tedy v Praze

2) ve filmu je zápletka s cetujícími a incident s průvodčí, kdy se jí fanoušci údajně pokusili vyhodit z okna jedoucího vlaku, zpráva hovoří jen o slovním a fyzickém napadání. Scéna z filmu byla prý natáčená natvrdo v jedoucím vlaku, někde se dokonce píše, že režiséři opomněli možnost zranění, protože si neuvědomili nebezpečí v podobě železničních sloupů.

3) film zobrazuje tuším jen jeden zdemolovaný vagon Hronu, v tisku bylo zveřejněno, že se jednalo o destrukci 8 vagonů, s tím, že tři byly trvale vyřazeny z provozu. Z dostupných informací na vašem webu by se jednalo o poměrnou část celé soupravy.

Prosím kohokoliv, kdo si na tuto skutečnost vzpomíná, aby mě kontaktoval. Film Proč? začíná zmínkou o tom, že se jedná o film o skutečné události, nicméně nezachycuje skutečný osud. Mě však zajímá, do jaké míry se jedná o rekonstrukci celé situace a do jaké míry se jedná o filmovou fikci.

Mockrát děkuji za pomoc, všechny podněty budu sledovat zde na foru, pro jistotu ještě uvádím svůj email:

vandalka120@centrum.cz

Předem děkuji

Vandalka120

Vaše jméno:
Váš email:
Předmět:
Přílohy: Přiložit soubor
 • Platné typy příloh: jpg, jpeg, pdf, gif, png
 • Žádný soubor nesmí být větší než 300 KB
 • Všechny soubory nemůžou mít dohromady více než 2.93 MB
 • Můžete přiložit ještě 200 soubor(y|ů)
Spam prevention:
Please, enter the code that you see below in the input field. This is for blocking bots that try to post this form automatically.
 **   ** ********  *******  ********    ** 
 ***  *** **   ** **   ** **       ** 
 **** **** **   **     ** **       ** 
 ** *** ** ********  *******  ******     ** 
 **   ** **   **     ** **    **  ** 
 **   ** **   ** **   ** **    **  ** 
 **   ** ********  *******  ********  ****** 

www.vagonweb.cz

This forum powered by Phorum.